Pamuk Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Pamuk Kumaş Nedir?

Pamuk doğal bitkilerden oluşan bir elyaf çeşidi ve doğal bitkinin kozalarından elde edilmektedir.Pamuk kimyasal olarak pamuk mumu, yağı ve pamuk elyafından meydana gelen selülozdan oluşur.

Selüloz: Sentez yoluyla doğal bitkilerden meydana gelir. 
Pamuğun yalıtım özelliği havayı çekmesiyle oluşur.Pamuğun tuttuğu hava miktarı ve tutuculuğu yündekinden azdır. Pamuğun esnek olması güçlü ve dayanıklılığı yapısındaki elyaftandır. Esnekliği ve emiciliği az. 
Pamuğu diğer liflerden ayıran faktörler Islak iken emiciliği,dayanımı,yumuşaklığı gibi faktörler ayırır.Pamuk yün kumaşına oranla daha fazla emiciliği olduğu için nemi yüne göre çok fazla çeker.Havanın sıcak olduğu durumlarda giysilerin rahatça giyilmesini ve terin havayla birleşerek rahat bir doku kazandırır kullanıldığı alanlara. Bu sebeple genellikle, ev tekstilinde, pijamalarda vb. alanlarda tercih edilir.
Pamuklu kumaşlar sıcak suda yıkanmaya ve sıkılmaya müsaittir. Asılarak kurutulabilir. Nemliyken ütülenirse kırışığı daha çabuk açılır, kuru ikene sıcak buharlı ütü ile ütülenir.
Sentetikle pamuklu kumaş karıştığı zaman daha az kırışır ve kolay ütülenebilir bir hale gelir.Yıkandığı zaman pamuklu kumaşlar geç kururlar içindeki elyaftan dolayı çünkü emiciliği çok olduğundan geç kururlar.

 

Özellikleri: 

- Nemi iyi emer ve ısıyı vücudun dışına taşıyarak serin tutar.
- Statik elektrik oluşturmaz. (Bazı giysileri giyerken ya da çıkarırken saçlarımız elektriklenip uçuşur ya… işte öyle bir şey pamuklu kumaşlarda oluşmaz)
- İyi boya tutar.
- Ön işlem görmediyse, yıkanınca çeker.
- Küf ve güneş ışığına uzun süre maruz kalırsa bozulur.
- Islakken kuru haline göre daha sağlam olur.
- Kolayca kırışır.
- Kolay kirlenmesine karşın kolayca temizlenir.